Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
Podhale. Górale maja silne poczucie dumy: kokietowano ich od końca XIX w., traktowano jak greckich herosów. Ludzie z miast zachwycali się pięknem gór, uroda domów, stawianych z modrzewiowych bali, strojem, gwara, obyczajem. Właśnie tu, wokół tego regionu, narosło najwięcej mitów, legend dalekich od prawdy. Poruszenie wywoła. Antoni Kroh swa książka Sklep potrzeb kulturalnych, w której obala wiele mitów, co - oczywiście - obraża tych, których dotyczą. Ale tak to jest z mitami, że tworzą własna rzeczywistość, często ciekawsza od tej prawdziwej.
Na przeciwległym krańcu Polski o swoja gwarę, folklor, kulturę, walczą działacze kaszubscy. Starają się odrodzić język, pamięć obrzędów i zwyczaje.
Przeobrażenia powojenne
Podhale. Górale maja silne poczucie dumy: kokietowano ich od końca XIX w., traktowano jak greckich herosów. Ludzie z miast zachwycali się pięknem gór, uroda domów, stawianych z modrzewiowych bali, strojem, gwara, obyczajem. Właśnie tu, wokół tego regionu, narosło najwięcej mitów, legend dalekich od prawdy. Poruszenie wywoła. Antoni Kroh swa książka Sklep potrzeb kulturalnych, w której obala wiele mitów, co - oczywiście - obraża tych, których dotyczą. Ale tak to jest z mitami, że tworzą własna rzeczywistość, często ciekawsza od tej prawdziwej. <br>Na przeciwległym krańcu Polski o swoja gwarę, folklor, kulturę, walczą działacze kaszubscy. Starają się odrodzić język, pamięć obrzędów i zwyczaje. <br>Przeobrażenia powojenne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego