Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
który królowi szwedzkiemu ofiarowywał Niderlandy, najprawdopodobniej by zginęło, gdyby nie złapano złodziei.
- Trzymałem w rękach 30 tys. ludzkich serc, ale nie wiem, czy właśnie tam mieszka dusza - mówi kardiochirurg prof. Antoni Dziatkowiak.
Starożytni byli tego pewni. Potem za mieszkanie duszy uważano mózg, a serce pozostało siedliskiem uczuć.
Razem czy osobno
Słowacki "jeśli gryzł, to sercem"; Bolesław Prus nazwany został po śmierci "sercem serc".
Serce wyjmowano z ciała, by je zjeść, a tym samym przejąć pozytywne cechy zmarłego. Palono je w służącym do balsamowania zwłok aloesie. Postponowano lub stawiano na ołtarzach. Powody, dla których tak czyniono, były różne.
Piłsudski wybrał na miejsce
który królowi szwedzkiemu ofiarowywał Niderlandy, najprawdopodobniej by zginęło, gdyby nie złapano złodziei.<br>- &lt;q&gt;Trzymałem w rękach 30 tys. ludzkich serc, ale nie wiem, czy właśnie tam mieszka dusza&lt;/&gt; - mówi kardiochirurg prof. Antoni Dziatkowiak. <br>Starożytni byli tego pewni. Potem za mieszkanie duszy uważano mózg, a serce pozostało siedliskiem uczuć.<br>&lt;tit1&gt;Razem czy osobno&lt;/&gt;<br>Słowacki "&lt;q&gt;jeśli gryzł, to sercem&lt;/&gt;"; Bolesław Prus nazwany został po śmierci "&lt;q&gt;sercem serc&lt;/&gt;". <br>Serce wyjmowano z ciała, by je zjeść, a tym samym przejąć pozytywne cechy zmarłego. Palono je w służącym do balsamowania zwłok aloesie. Postponowano lub stawiano na ołtarzach. Powody, dla których tak czyniono, były różne.<br>Piłsudski wybrał na miejsce
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego