Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 03.14
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
się światła. Rozważania Ptolemeusza kontynuował w X wieku optyk arabski Alhazen, którego teorie upowszechniono dopiero sześć wieków później. Było to pierwsze poważne dzieło naukowe, na którym oparła się optyka ówczesnych czasów.
Według części badaczy historia okularów rozpoczęła się w XIII wieku.
Przez długi czas sądzono, że okulary wynaleźli włoscy mnisi Spina z Pizy i Armati z Florencji. Temu ostatniemu postawiono nawet nagrobek w Klasztorze Madonna Della Grazie z napisem "wynalazca okularów".
Dziś większość historyków przyjmuje, że przypadkowym twórcą szkieł wypukłych był nieznany robotnik szlifierni szkła w Wenecji, a zakonnicy rozpowszechnili tylko jego wynalazek.
Przez długi czas okulary były bardzo drogie, dlatego
się światła. Rozważania Ptolemeusza kontynuował w X wieku optyk arabski Alhazen, którego teorie upowszechniono dopiero sześć wieków później. Było to pierwsze poważne dzieło naukowe, na którym oparła się optyka ówczesnych czasów.<br>Według części badaczy historia okularów rozpoczęła się w XIII wieku.<br>Przez długi czas sądzono, że okulary wynaleźli włoscy mnisi Spina z Pizy i Armati z Florencji. Temu ostatniemu postawiono nawet nagrobek w Klasztorze Madonna Della Grazie z napisem "wynalazca okularów".<br>Dziś większość historyków przyjmuje, że przypadkowym twórcą szkieł wypukłych był nieznany robotnik szlifierni szkła w Wenecji, a zakonnicy rozpowszechnili tylko jego wynalazek.<br>Przez długi czas okulary były bardzo drogie, dlatego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego