Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1960
doń podróżnicy z Francji, Alzacji, Bawarii, a nasz dziejopis Jan Długosz powiada, że

"Toruń słynie z najpiękniejszych budynków i dachów z palonej cegły". I dzisiaj na paloną cegłę dobywa się glin i iłów na pobliskim Rudaku, gdzie znajdują się nowoczesne zakłady ceramiczne.
Gród Kopernikowski liczy dziś ponad 109 000 mieszkańców. Stare Miasto opasują coraz szerszymi kręgami nowe dzielnice mieszkalne. Rozwija się taż przemysł, który reprezentuje Stocznia, Fabryka Wodomierzy, Pomorskie Zakłady Aparatur Niskiego Napięcia, Fabryka Farb Graficznych, Fabryka Nawozów Fosforowych, Chłodnia Składowa, Zakłady Materiałów Opatrunkowych, fabryka lamp elektronowych "Toral".
A poza tym, jak przed wiekami, słynie Toruń z wyrobów pierników. W dawnych czasach
doń podróżnicy z Francji, Alzacji, Bawarii, a nasz dziejopis Jan Długosz powiada, że <br>&lt;gap&gt; <br>"Toruń słynie z najpiękniejszych budynków i dachów z palonej cegły". I dzisiaj na paloną cegłę dobywa się glin i iłów na pobliskim Rudaku, gdzie znajdują się nowoczesne zakłady ceramiczne. <br>Gród Kopernikowski liczy dziś ponad 109 000 mieszkańców. Stare Miasto opasują coraz szerszymi kręgami nowe dzielnice mieszkalne. Rozwija się taż przemysł, który reprezentuje Stocznia, Fabryka Wodomierzy, Pomorskie Zakłady Aparatur Niskiego Napięcia, Fabryka Farb Graficznych, Fabryka Nawozów Fosforowych, Chłodnia Składowa, Zakłady Materiałów Opatrunkowych, fabryka lamp elektronowych "Toral". <br>A poza tym, jak przed wiekami, słynie Toruń z wyrobów pierników. W dawnych czasach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego