Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
postaci świętej przez osobę aktora - to wszystko wydawało się niektórym katolikom czymś uwłaczającym świętości tematu i wrażliwości uczuć. Jezuici jednak stanowczo bronili teatru jako instytucji samodzielnej, naocznego środka przekonywania niechętnych i umacniania przekonanych.
Doceniając znaczenie polemiki z protestantami niejako na ich własnym terenie, teatr jezuicki chętnie podejmował także motywy ze Starego Testamentu, tak często wykorzystywanego przez pisarzy reformacyjnych jako zbiór wzorów osobowych. Pierwszym granym przez jezuitów dramatem biblijnym była Comoedia Susannae, wykonana w Braniewie w 1569 r. Jesienią tegoż roku w Pułtusku wystawiono Comoedia tentati Abrahae, a w 1574 r. w Wilnie Tragoedia Jephte.
Niestety nieraz posiadamy tylko wiadomości o tytułach i
postaci świętej przez osobę aktora - to wszystko wydawało się niektórym katolikom czymś uwłaczającym świętości tematu i wrażliwości uczuć. Jezuici jednak stanowczo bronili teatru jako instytucji samodzielnej, naocznego środka przekonywania niechętnych i umacniania przekonanych.<br>Doceniając znaczenie polemiki z protestantami niejako na ich własnym terenie, teatr jezuicki chętnie podejmował także motywy ze Starego Testamentu, tak często wykorzystywanego przez pisarzy reformacyjnych jako zbiór wzorów osobowych. Pierwszym granym przez jezuitów dramatem biblijnym była Comoedia Susannae, wykonana w Braniewie w 1569 r. Jesienią tegoż roku w Pułtusku wystawiono Comoedia tentati Abrahae, a w 1574 r. w Wilnie Tragoedia Jephte.<br>Niestety nieraz posiadamy tylko wiadomości o tytułach i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego