Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
można by podejrzewać tendencyjne zaliczanie części z nich do samobójstw. Jest to jednak hipoteza mało prawdopodobna w świetle wspomnianych poprzednio sposobów pozbawiania się życia: w 80% przypadków było to powieszenie.

Zarówno empiryczne, jak i metodologiczne przesłanki upoważniają więc do stwierdzenia ważnej społecznej prawidłowości: związku zachowań samobójczych ze strukturą społeczno-zawodową.

Statystyczna zbiorowość zawodowo czynnych została uszeregowana ze względu na nasilenie jednej cechy: wskaźnika samobójstw w określonej kategorii społeczno-zawodowej. Okazało się jednak, że przeprowadzony podział jest jednocześnie podziałem międzywarstwowym - w socjologicznym rozumieniu tego terminu.

Trójczłonowy podział badanej zbiorowości, którego przesłanką było nasilenie wskaźnika samobójstw, okazał się zasadniczo zbieżny ze społeczną stratyfikacją
można by podejrzewać tendencyjne zaliczanie części z nich do samobójstw. Jest to jednak hipoteza mało prawdopodobna w świetle wspomnianych poprzednio sposobów pozbawiania się życia: w 80% przypadków było to powieszenie.<br><br>Zarówno empiryczne, jak i metodologiczne przesłanki upoważniają więc do stwierdzenia ważnej społecznej prawidłowości: związku zachowań samobójczych ze strukturą społeczno-zawodową.<br><br>Statystyczna zbiorowość zawodowo czynnych została uszeregowana ze względu na nasilenie jednej cechy: wskaźnika samobójstw w określonej kategorii społeczno-zawodowej. Okazało się jednak, że przeprowadzony podział jest jednocześnie podziałem międzywarstwowym - w socjologicznym rozumieniu tego terminu.<br><br> Trójczłonowy podział badanej zbiorowości, którego przesłanką było nasilenie wskaźnika samobójstw, okazał się zasadniczo zbieżny ze społeczną stratyfikacją
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego