Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
pobierane z krwi i wydzielają je do śliny, dzięki czemu stężenie tych jonów w ślinie jest stosunkowo wysokie (0,1-5 mmolˇl1). Źródłem nadtlenku wodoru w ślinie mogą być aerobowe streptokoki i leukocyty.
Ślinianka przyuszna może poza tym sama wytwarzać znaczne ilości H2O2, prawdopodobnie w reakcji katalizowanej przez oksydazę.
Stężenie podtiocyjaninu w ślinie wynosi 10-250 molˇl1, związek ten może więc mieć istotne znaczenie dla aktywności bakteriostatycznej i bakteriobójczej śliny. Analogiczną rolę obronną może pełnić tworzenie podtiocyjaninu czy podchlorynu przez peroksydazy obecne w mleku i w wydzielinie macicy.

3.6. Inne komórki również uwalniają reaktywne formy tlenu

RFT z
pobierane z krwi i wydzielają je do śliny, dzięki czemu stężenie tych jonów w ślinie jest stosunkowo wysokie (0,1-5 mmolˇl1). Źródłem nadtlenku wodoru w ślinie mogą być aerobowe streptokoki i leukocyty.<br>Ślinianka przyuszna może poza tym sama wytwarzać znaczne ilości H2O2, prawdopodobnie w reakcji katalizowanej przez oksydazę.<br>Stężenie podtiocyjaninu w ślinie wynosi 10-250 molˇl1, związek ten może więc mieć istotne znaczenie dla aktywności bakteriostatycznej i bakteriobójczej śliny. Analogiczną rolę obronną może pełnić tworzenie podtiocyjaninu czy podchlorynu przez peroksydazy obecne w mleku i w wydzielinie macicy.<br><br>&lt;tit&gt;3.6. Inne komórki również uwalniają reaktywne formy tlenu&lt;/&gt;<br><br>RFT z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego