Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
historiografia. Poglądy na temat Bony Sforzy z doby kontrreformacji niewiele się różniły od poglądów w dobie oświecenia. Nie zmalała ani jej chciwość, ani faworyzowanie rodaków.
Bona przywiozła z Włoch "nie znane na polskiej ziemi przewrotność i niegodziwość, dawała otuchę ludziom podłym i złego charakteru"#grzmiał w 1767 roku ksiądz Teodor Waga w Historii książąt i królów polskich, która w XIX wieku doczekała się paru wznowień. Podobnego zdania był biskup Ignacy Krasicki, który piętnował chytrą i chciwą Włoszkę za wywiezienie z Polski niezmiernych skarbów. W miarę jak rosła biała legenda Barbary Radziwiłłówny, coraz bardziej czerniał portret jej domniemanej prześladowczyni.
Konwencja baśniowa dopuszcza
historiografia. Poglądy na temat Bony Sforzy z doby kontrreformacji niewiele się różniły od poglądów w dobie oświecenia. Nie zmalała ani jej chciwość, ani faworyzowanie rodaków.<br>Bona przywiozła z Włoch "nie znane na polskiej ziemi przewrotność i niegodziwość, dawała otuchę ludziom podłym i złego charakteru"#grzmiał w 1767 roku ksiądz Teodor Waga w Historii książąt i królów polskich, która w XIX wieku doczekała się paru wznowień. Podobnego zdania był biskup Ignacy Krasicki, który piętnował chytrą i chciwą Włoszkę za wywiezienie z Polski niezmiernych skarbów. W miarę jak rosła biała legenda Barbary Radziwiłłówny, coraz bardziej czerniał portret jej domniemanej prześladowczyni.<br>Konwencja baśniowa dopuszcza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego