Typ tekstu: Książka
Autor: Nienacki Zbigniew
Tytuł: Księga strachów
Rok wydania: 1987
Rok powstania: 1967
chyba z tego sprawę pradawni mieszkańcy tych ziem; gdy w VII lub w VI wieku przed naszą erą wykorzystali naturalne wzniesienie nad jednym z wąwozów dla zbudowania obronnego grodziska. W tysiąc pięćset lat później na to samo miejsce zwrócił uwagę książę Mieszko I.
Ten przemyślny budowniczy polskiego państwa, świeżo pokonawszy Wieletów i Wolinian, a przede wszystkim uporawszy się z największym awanturnikiem owych czasów, grafem saskim, Wichmanem - jak potężnym ryglem postanowił grodem obronnym nad wąwozem zamknąć wrogom drogę do swego kraju. I tak powstał gród, który zwał się ongiś Cedzyną.
Przy jego budowie wykorzystano naturalne wzniesienie - usytuowano gród na trójkątnym cyplu wznoszącym
chyba z tego sprawę pradawni mieszkańcy tych ziem; gdy w VII lub w VI wieku przed naszą erą wykorzystali naturalne wzniesienie nad jednym z wąwozów dla zbudowania obronnego grodziska. W tysiąc pięćset lat później na to samo miejsce zwrócił uwagę książę Mieszko I.<br>Ten przemyślny budowniczy polskiego państwa, świeżo pokonawszy Wieletów i Wolinian, a przede wszystkim uporawszy się z największym awanturnikiem owych czasów, grafem saskim, Wichmanem - jak potężnym ryglem postanowił grodem obronnym nad wąwozem zamknąć wrogom drogę do swego kraju. I tak powstał gród, który zwał się ongiś Cedzyną.<br>Przy jego budowie wykorzystano naturalne wzniesienie - usytuowano gród na trójkątnym cyplu wznoszącym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego