Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kuchnia
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
widząc spadające zawsze w ten sam sposób jabłka, wpadł ponoć na pomysł, że ta sama siła (siła grawitacji), która przyciąga jabłko do ziemi, utrzymuje Księżyc na orbicie. Niestety, spostrzeżenie to nie znajdowało potwierdzenia w obliczeniach i Newton opóźnił o kilkanaście lat ogłoszenie teorii powszechnego ciążenia.
O jabłku Newtona pierwszy wspominał Wolter, który twierdził, że usłyszał tę historię od siostrzenicy uczonego. Byron natomiast poświęcił temu wydarzeniu dziesiątą pieśń "Don Juana". Według kolejnej anegdoty jabłoń (lub jej potomkini), pod którą medytował Newton, nadal rośnie na dziedzińcu jednego z college'ów w Cambridge i zwana jest jabłonią Newtona.

Big Apple (Wielkie Jabłko)

Tak popularnie określa
widząc spadające zawsze w ten sam sposób jabłka, wpadł ponoć na pomysł, że ta sama siła (siła grawitacji), która przyciąga jabłko do ziemi, utrzymuje Księżyc na orbicie. Niestety, spostrzeżenie to nie znajdowało potwierdzenia w obliczeniach i Newton opóźnił o kilkanaście lat ogłoszenie teorii powszechnego ciążenia.<br>O jabłku Newtona pierwszy wspominał Wolter, który twierdził, że usłyszał tę historię od siostrzenicy uczonego. Byron natomiast poświęcił temu wydarzeniu dziesiątą pieśń "Don Juana". Według kolejnej anegdoty jabłoń (lub jej &lt;orig&gt;potomkini&lt;/&gt;), pod którą medytował Newton, nadal rośnie na dziedzińcu jednego z college'ów w Cambridge i zwana jest jabłonią Newtona.<br><br>&lt;tit&gt;&lt;foreign&gt;Big Apple&lt;/&gt; (&lt;transl&gt;Wielkie Jabłko&lt;/&gt;)&lt;/&gt;<br><br>Tak popularnie określa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego