Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 29
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
podobizna samego twórcy tronu - Kazimierza Góreckiego. Na misternie wykonanym tronie znalazło także miejsce Oko Opatrzności, winogrona, które według objaśnień artysty symbolizują "grono myśli", tarcza, liście dębu, orły piastowskie, głowy lwów i bezimienne ludzkie postacie, przedstawiające naród.
Przed pięcioma laty, gdy tron był już gotowy, jego autor nawiązał kontakt z Klubem Zachowawczo-Monarchistycznym w Krakowie. Do Nowego Targu przybyła specjalna delegacja, która zachwyciła się dziełem i zgodziła się na przejęcie daru dla przyszłego króla.
Monarchiści obiecali, że po koronacji króla w katedrze wawelskiej, przyszły monarcha zasiądzie na tronie, wykonanym przez nowotarżanina. Miało to nastąpić 13 sierpnia 1998 roku.
Uroczyste przekazanie tronu i
podobizna samego twórcy tronu - Kazimierza Góreckiego. Na misternie wykonanym tronie znalazło także miejsce Oko Opatrzności, winogrona, które według objaśnień artysty symbolizują "grono myśli", tarcza, liście dębu, orły piastowskie, głowy lwów i bezimienne ludzkie postacie, przedstawiające naród.<br>Przed pięcioma laty, gdy tron był już gotowy, jego autor nawiązał kontakt z Klubem Zachowawczo-Monarchistycznym w Krakowie. Do Nowego Targu przybyła specjalna delegacja, która zachwyciła się dziełem i zgodziła się na przejęcie daru dla przyszłego króla.<br>Monarchiści obiecali, że po koronacji króla w katedrze wawelskiej, przyszły monarcha zasiądzie na tronie, wykonanym przez nowotarżanina. Miało to nastąpić 13 sierpnia 1998 roku.<br>Uroczyste przekazanie tronu i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!