Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
strefie umiarkowanej, szczególnie na zwydmionych obszarach aluwialnych. Przykładami mogą być jeziora Palić, Ludasz i Slano koło Suboticy lub jeziora położone na międzyrzeczu warciańsko-noteckim w Polsce.

Typ 2. Jeziora w nieckach deflacyjnych, tworzące się, gdy procesy wywiewania osiągną rzędną poziomu wód podziemnych. Zagłębienia deflacyjne jako depresje szottów występują na Saharze, a ponadto są spotykane na pustyni Namib, w Australii, Mongolii oraz na południu Stanów Zjednoczonych. W Europie jeziorami tego typu są jeziora w Niemczech - powstałe w plejstocenie Steinhunder Meer, położone między Wezerą i Leine lub leżące nieopodal jezioro Dümmer.

Typ 3. Jeziora zaporowe powstałe w efekcie zatamowania odpływu wód przez przemieszczające się
strefie umiarkowanej, szczególnie na zwydmionych obszarach aluwialnych. Przykładami mogą być jeziora Palić, Ludasz i Slano koło Suboticy lub jeziora położone na międzyrzeczu warciańsko-noteckim w Polsce.<br><br>Typ 2. Jeziora w nieckach deflacyjnych, tworzące się, gdy procesy wywiewania osiągną rzędną poziomu wód podziemnych. Zagłębienia deflacyjne jako depresje szottów występują na Saharze, a ponadto są spotykane na pustyni Namib, w Australii, Mongolii oraz na południu Stanów Zjednoczonych. W Europie jeziorami tego typu są jeziora w Niemczech - powstałe w plejstocenie Steinhunder Meer, położone między Wezerą i Leine lub leżące nieopodal jezioro Dümmer.<br><br>Typ 3. Jeziora zaporowe powstałe w efekcie zatamowania odpływu wód przez przemieszczające się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego