Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
ostentacyjnie swą łączność z ruchem rewolucyjnym francuskim i ofiarowywali Francji swe usługi w wywołaniu powstania w Polsce; oni też patronowali krajowym poczynaniom Centralizacji lwowskiej ( 6). Konkretnego programu reform, chociażby w kwestii chłopskiej, nie wypracowali.
Ze szczególnie ostrym potępieniem szlachty polskiej i stanowego ustroju Rzplitej występował Józef Sułkowski, młody i zdolny adiutant Bonapartego. Uczony ekonomista polski osiadły w Paryżu, Piotr Maleszewski, wypowiadał się za uwłaszczeniem chłopów bez odszkodowania właścicieli oraz nadaniem ziemi z dóbr narodowych dla nieposiadających. Broszura jego, wydana po francusku i pod przybranym nazwiskiem, nie dotarła w ogóle do kraju.
Z inicjatywy lewicy emigracyjnej została obrana w 1795 r. kilkunastoosobowa
ostentacyjnie swą łączność z ruchem rewolucyjnym francuskim i ofiarowywali Francji swe usługi w wywołaniu powstania w Polsce; oni też patronowali krajowym poczynaniom Centralizacji lwowskiej ( 6). Konkretnego programu reform, chociażby w kwestii chłopskiej, nie wypracowali.<br>Ze szczególnie ostrym potępieniem szlachty polskiej i stanowego ustroju Rzplitej występował Józef Sułkowski, młody i zdolny adiutant Bonapartego. Uczony ekonomista polski osiadły w Paryżu, Piotr Maleszewski, wypowiadał się za uwłaszczeniem chłopów bez odszkodowania właścicieli oraz nadaniem ziemi z dóbr narodowych dla nieposiadających. Broszura jego, wydana po francusku i pod przybranym nazwiskiem, nie dotarła w ogóle do kraju.<br>Z inicjatywy lewicy emigracyjnej została obrana w 1795 r. kilkunastoosobowa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego