Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
również i para wodna wywiera ciśnienie. Ciśnienie wywierane przez parę wodną zawartą w powietrzu atmosferycznym, zgodnie z prawem J. Daltona (1766-1844), jest niezależne od obecności pozostałych gazów. Można więc to ciśnienie zmierzyć. W meteorologii nazywamy je prężnością pary wodnej.
Ciśnienie wywierane przez parę wodną zawartą aktualnie w powietrzu, prężność aktualną, oznacza się zazwyczaj symbolem e. Największe ciśnienie wywierane przez parę wodną względem płaskiej powierzchni wody w danej temperaturze, to prężność maksymalna pary wodnej, oznaczana zwykle symbolemE. Zarówno prężność aktualną, jak i maksymalną pary wodnej określa się w hPa lub w mm Hg.
Innym wskaźnikiem, będącym w powszechnym użyciu w meteorologii
również i para wodna wywiera ciśnienie. Ciśnienie wywierane przez parę wodną zawartą w powietrzu atmosferycznym, zgodnie z prawem J. Daltona (1766-1844), jest niezależne od obecności pozostałych gazów. Można więc to ciśnienie zmierzyć. W meteorologii nazywamy je prężnością pary wodnej.<br> Ciśnienie wywierane przez parę wodną zawartą aktualnie w powietrzu, prężność aktualną, oznacza się zazwyczaj symbolem e. Największe ciśnienie wywierane przez parę wodną względem płaskiej powierzchni wody w danej temperaturze, to prężność maksymalna pary wodnej, oznaczana zwykle symbolemE. Zarówno prężność aktualną, jak i maksymalną pary wodnej określa się w hPa lub w mm Hg.<br> Innym wskaźnikiem, będącym w powszechnym użyciu w meteorologii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego