Typ tekstu: Książka
Autor: Goban-Klas Tomasz
Tytuł: Media i komunikowanie masowe
Rok: 2000
światową (globalna wioska) [McLuhan, 1964].
McLuhan koncentrował się na tym, jak odczuwamy i doznajemy świat, a nie na tym, czego doznajemy (treści). Każde nowe medium przekracza granice doświadczenia zmysłowego osiągane przez wcześniejsze media i przyczynia się do przeobrażania i wzbogacania doznań.
Podstawowe założenie McLuhana głosi, że im bardziej nasze zmysły angażują się w proces wydobywania znaczenia, tym bardziej media stają się coraz bardziej "zimne", natomiast gdy zmysły są mniej aktywne, media są "gorące". Zatem tekst pisany jest gorący, a telewizja jest zimna. Jednak tę niekonwencjonalną klasyfikację sam McLuhan uznawał za luźny pomysł, a nie sprawdzoną teorię.
McLuhan trafnie przewidział współdziałanie mediów. Bardziej
światową (globalna wioska) [McLuhan, 1964]. <br>McLuhan koncentrował się na tym, jak odczuwamy i doznajemy świat, a nie na tym, czego doznajemy (treści). Każde nowe medium przekracza granice doświadczenia zmysłowego osiągane przez wcześniejsze media i przyczynia się do przeobrażania i wzbogacania doznań. <br>Podstawowe założenie McLuhana głosi, że im bardziej nasze zmysły angażują się w proces wydobywania znaczenia, tym bardziej media stają się coraz bardziej "zimne", natomiast gdy zmysły są mniej aktywne, media są "gorące". Zatem tekst pisany jest gorący, a telewizja jest zimna. Jednak tę niekonwencjonalną klasyfikację sam McLuhan uznawał za luźny pomysł, a nie sprawdzoną teorię. <br>McLuhan trafnie przewidział współdziałanie mediów. Bardziej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego