Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
Anionorodnik ponadtlenkowy redukuje wiele substancji, m.in. cytochrom c. Sam utlenia się wtedy do tlenu cząsteczkowego:

Wyższa wartość potencjału normalnego (tabela 1.3.1) wskazuje, że rodnik wodoronadtlenkowy HOˇ2 jest silniejszym utleniaczem niż anionorodnik ponadtlenkowy. Znajduje to odbicie w wynikach badań: istotnie, HOˇ2 może (w przeciwieństwie do O2) atakować kwasy tłuszczowe i inicjować peroksydację lipidów (p.1.7.1).
Porównanie potencjałów redoks pozwala na wnioskowanie o termodynamicznej możliwości zajścia reakcji, nie mówi natomiast o tym, jak szybko reakcje przebiegają. Szybkość, z jaką reaguje dana substancja z innymi, charakteryzują stałe szybkości reakcji.
Stałe szybkości reakcji anionorodnika ponadtlenkowego i rodnika wodoronadtlenkowego
Anionorodnik ponadtlenkowy redukuje wiele substancji, m.in. cytochrom c. Sam utlenia się wtedy do tlenu cząsteczkowego:<br>&lt;gap&gt;<br>Wyższa wartość potencjału normalnego (tabela 1.3.1) wskazuje, że rodnik wodoronadtlenkowy HOˇ2 jest silniejszym utleniaczem niż anionorodnik ponadtlenkowy. Znajduje to odbicie w wynikach badań: istotnie, HOˇ2 może (w przeciwieństwie do O2) atakować kwasy tłuszczowe i inicjować peroksydację lipidów (p.1.7.1).<br>Porównanie potencjałów redoks pozwala na wnioskowanie o termodynamicznej możliwości zajścia reakcji, nie mówi natomiast o tym, jak szybko reakcje przebiegają. Szybkość, z jaką reaguje dana substancja z innymi, charakteryzują stałe szybkości reakcji.<br>Stałe szybkości reakcji anionorodnika ponadtlenkowego i rodnika wodoronadtlenkowego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego