Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
nitryfikacji i denitryfikacji. W glebie i wodach naturalnych nieustannie zachodzą przemiany:

Amonifikacja to hydrolityczny rozkład związków azotu, występujących w szczątkach roślinnych i zwierzęcych oraz wydalinach. Zachodzi pod wpływem drobnoustrojów(głównie bakterii), na przykład:

Ponowne wykorzystanie uwolnionego azotu do budowy tkanek roślinnych może nastąpić po utlenieniu amoniaku lub jonów amonowych do azotynów i azotanów(nitryfikacja). Proces zachodzi z udziałem bakterii Nitrosomonas i Nitrobacter:

Przyswajanie powstających związków azotu przez rośliny jest intensywne. Uprawie żyta towarzyszy pobieranie z gleby 100 kg azotu na hektar, uprawie buraków cukrowych - 220 kgN/ha, uprawie kapusty głowiastej - 340 kgN/ha.
Część azotanów, powstających w wyniku nitryfikacji, zostaje wykorzystana
nitryfikacji i denitryfikacji. W glebie i wodach naturalnych nieustannie zachodzą przemiany:<br>&lt;gap&gt;<br>Amonifikacja to hydrolityczny rozkład związków azotu, występujących w szczątkach roślinnych i zwierzęcych oraz wydalinach. Zachodzi pod wpływem drobnoustrojów(głównie bakterii), na przykład:<br>&lt;gap&gt;<br>Ponowne wykorzystanie uwolnionego azotu do budowy tkanek roślinnych może nastąpić po utlenieniu amoniaku lub jonów amonowych do azotynów i azotanów(nitryfikacja). Proces zachodzi z udziałem bakterii Nitrosomonas i Nitrobacter:<br>&lt;gap&gt;<br>Przyswajanie powstających związków azotu przez rośliny jest intensywne. Uprawie żyta towarzyszy pobieranie z gleby 100 kg azotu na hektar, uprawie buraków cukrowych - 220 kgN/ha, uprawie kapusty głowiastej - 340 kgN/ha.<br>Część azotanów, powstających w wyniku nitryfikacji, zostaje wykorzystana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego