Typ tekstu: Książka
Autor: Gomulicki Leon
Tytuł: Odwiedziny Galileusza
Rok: 1986
starej babcinej szkatułki. Klejnotu rodzinnego, który spoczywał w zapomnieniu wśród innych szczątków zużytych rzeczy, pogrzebanych, jak Pompeja, pod warstwami wiekuistego, tyle że nie popiołu, lecz, nie mniej grząskiego, kurzu. Trudno dostępna wysokość kredensu długo chroniła ten baśniowy świat przed klęską domowych porządków.
W okresie tym niewiele kto pamiętał, że to babcina i że w ogóle kiedyś była szkatułką. Zerwane wieko gdzieś się podziało, a wyłożone czerwonym aksamitem wnętrze było wypchane przedawnionymi rachunkami.
Tyle pozostało po wspaniałej przeszłości, kiedy służyła do przechowywania balowych karnetów i listów przewiązanych różową wstążką. Jedynie zapach zwietrzałych perfum pozostał ledwie uchwytnym wspomnieniem. I jeszcze to prawie, niedosłyszalne
starej babcinej szkatułki. Klejnotu rodzinnego, który spoczywał w zapomnieniu wśród innych szczątków zużytych rzeczy, pogrzebanych, jak Pompeja, pod warstwami wiekuistego, tyle że nie popiołu, lecz, nie mniej grząskiego, kurzu. Trudno dostępna wysokość kredensu długo chroniła ten baśniowy świat przed klęską domowych porządków.<br>W okresie tym niewiele kto pamiętał, że to babcina i że w ogóle kiedyś była szkatułką. Zerwane wieko gdzieś się podziało, a wyłożone czerwonym aksamitem wnętrze było wypchane przedawnionymi rachunkami.<br>Tyle pozostało po wspaniałej przeszłości, kiedy służyła do przechowywania balowych karnetów i listów przewiązanych różową wstążką. &lt;page nr=8&gt; Jedynie zapach zwietrzałych perfum pozostał ledwie uchwytnym wspomnieniem. I jeszcze to prawie, niedosłyszalne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!