Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 35
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
w kącie towarzyszy im pięć innych głów ze zwierząt niewiadomego mi pochodzenia, prawdopodobnie z Afryki. Tuż pod powałą, w opisywanym pomieszczeniu zawieszono 11 czaszek saren, które smutno patrzą na konsumentów swymi wydłubanymi oczami.
Przy barze umieszczono wielką kolekcję dzwonków baranich. Jak pamiętamy, główny bohater "Potopu" pan Andrzej Kmicic był najważniejszym bacą na Żmudzi, stąd słynna jego baranica, którą okrywał się, pędząc z Oleńką w rozpędzonych saniach z Wodoktów do Wołmontowicz. Jego wierny sługa, juhas Soroka miał pod sobą honielników - chciwych skądinąd Kiemliczów, którzy, jak wiadomo, zakończyli żywot, broniąc osoby najjaśniejszego pana króla Kazimierza przed hordami Szwedów w Dolinie Jaworzynki.
Wyjaśnienia wymaga
w kącie towarzyszy im pięć innych głów ze zwierząt niewiadomego mi pochodzenia, prawdopodobnie z Afryki. Tuż pod powałą, w opisywanym pomieszczeniu zawieszono 11 czaszek saren, które smutno patrzą na konsumentów swymi wydłubanymi oczami.<br>Przy barze umieszczono wielką kolekcję dzwonków baranich. Jak pamiętamy, główny bohater "Potopu" pan Andrzej Kmicic był najważniejszym bacą na Żmudzi, stąd słynna jego baranica, którą okrywał się, pędząc z Oleńką w rozpędzonych saniach z Wodoktów do Wołmontowicz. Jego wierny sługa, juhas Soroka miał pod sobą &lt;dialect&gt;honielników&lt;/&gt; - chciwych skądinąd Kiemliczów, którzy, jak wiadomo, zakończyli żywot, broniąc osoby najjaśniejszego pana króla Kazimierza przed hordami Szwedów w Dolinie Jaworzynki.<br>Wyjaśnienia wymaga
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego