Typ tekstu: Książka
Autor: Brzeziński Jerzy
Tytuł: Metodologia badań psychologicznych
Rok: 1996
badacza przez osobę badaną jako "...części materiału eksperymentalnego" i na tym, że w konsekwencji osoba badana "...może reagować na osobowość eksperymentatora" (tamże).

Sytuacja badania naukowego stanowi "problem psychologiczny" (jak to ujął cytowany tu Rosenzweig) nie tylko dla osoby badanej, ale ma ona problemowy charakter też dla badacza. Nie jest bowiem badacz osobą z "zewnątrz" układu badawczego, która jedynie planuje i czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu badawczego sama się weń nie angażując.

Interakcyjny układ "badacz-osoba badana" zanurzony jest w określonym kontekście społecznym, który w istotny sposób modyfikuje przebieg tej interakcji.

3. Nastawienia badacza na potwierdzenie hipotezy badawczej - efekt oczekiwań interpersonalnych badacza
badacza przez osobę badaną jako "...części materiału eksperymentalnego" i na tym, że w konsekwencji osoba badana "...może reagować na osobowość eksperymentatora" (tamże).<br><br>Sytuacja badania naukowego stanowi "problem psychologiczny" (jak to ujął cytowany tu Rosenzweig) nie tylko dla osoby badanej, ale ma ona problemowy charakter też dla badacza. Nie jest bowiem badacz osobą z "zewnątrz" układu badawczego, która jedynie planuje i czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu badawczego sama się weń nie angażując.<br><br>Interakcyjny układ "badacz-osoba badana" zanurzony jest w określonym kontekście społecznym, który w istotny sposób modyfikuje przebieg tej interakcji. <br><br>&lt;tit&gt; 3. Nastawienia badacza na potwierdzenie hipotezy badawczej - efekt oczekiwań interpersonalnych badacza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego