Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1960
basenu łączy się z zandrową, piaszczystą Równiną Tucholską (70-100 m n.p.m.), która ku północy przechodzi w ciąg lodowcowych moren czołowych Pojezierze Kaszubskie.
Basen Grudziądki ma ciekawą genezę. Po ustąpieniu lodowca Wisła pod Grudziądzem rozdwajała się i obejmowała swymi ramionami wyspę rzeczną. Wyspa ta stanowiła odciętą od otaczającej basen część denno-morenowej wysoczyzny. Na skutek silnej erozji zakolowej ramiona rzeczne poszerzyły powoli brzegi swych dolin (basenu) i nadniszczyły wyspę. Znajdujące się do dziś na obszarze basenu trzy odosobnione płaty wysoczyzny morenowej, zwane kępami, to resztki owej pierwotnej wyspy rzecznej, ocalałe z erozji bocznej.
Dwie kępy znajdują się na prawym
basenu łączy się z zandrową, piaszczystą Równiną Tucholską (70-100 m n.p.m.), która ku północy przechodzi w ciąg lodowcowych moren czołowych Pojezierze Kaszubskie. <br>Basen Grudziądki ma ciekawą genezę. Po ustąpieniu lodowca Wisła pod Grudziądzem rozdwajała się i obejmowała swymi ramionami wyspę rzeczną. Wyspa ta stanowiła odciętą od otaczającej basen część denno-morenowej wysoczyzny. Na skutek silnej erozji zakolowej ramiona rzeczne poszerzyły powoli brzegi swych dolin (basenu) i nadniszczyły wyspę. Znajdujące się do dziś na obszarze basenu trzy odosobnione płaty wysoczyzny morenowej, zwane kępami, to resztki owej pierwotnej wyspy rzecznej, ocalałe z erozji bocznej. <br>Dwie kępy znajdują się na prawym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego