Typ tekstu: Książka
Autor: Korczak Janusz
Tytuł: Król Maciuś Pierwszy
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1923
z nią, bo byłam ciekawa. Szuka, szuka, to powącha, to pogryzie. "Nie ma - powiada - trzeba będzie to spróbować, bo ma podobną gorycz do tamtego". Nazbierała, dosypała trochę popiołu gorącego, zmieszała i wszystko tak zręcznie jak aptekarz, potem wsypała do mleka i daje. A cielę, jakby rozumiało, pije, chociaż gorzkie, niesmaczne; beczy, a pije i oblizuje się. I co powiecie? Zdrowe. No, czy nie dziw?
Kiedy skończyło się lato, i kobiety, i mężczyźni, i dzieci żałowali Maciusia - bo król, i kapitańską parkę - bo grzeczna, i doktora - bo leczył i niejednemu pomógł; ale najwięcej żałowali Klu-Klu.
- Mądre, wesołe i poczciwe dziecko, szkoda
z nią, bo byłam ciekawa. Szuka, szuka, to powącha, to pogryzie. "Nie ma - powiada - trzeba będzie to spróbować, bo ma podobną gorycz do tamtego". Nazbierała, dosypała trochę popiołu gorącego, zmieszała i wszystko tak zręcznie jak aptekarz, potem wsypała do mleka i daje. A cielę, jakby rozumiało, pije, chociaż gorzkie, niesmaczne; beczy, a pije i oblizuje się. I co powiecie? Zdrowe. No, czy nie dziw? <br>Kiedy skończyło się lato, i kobiety, i mężczyźni, i dzieci żałowali Maciusia - bo król, i kapitańską parkę - bo grzeczna, i doktora - bo leczył i niejednemu pomógł; ale najwięcej żałowali Klu-Klu.<br>- Mądre, wesołe i poczciwe dziecko, szkoda
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego