Typ tekstu: Książka
Autor: Szyszkowska Maria
Tytuł: W poszukiwaniu sensu życia
Rok: 1997
poziomem kultury niż niewykształcony. Powszechnie znane są jednak przykłady wielkich twórców, by wymienić Londona czy Reymonta, którzy nie tylko nie skończyli uniwersytetów, ale nawet średniej szkoły.
Poziom kultury osobistej też niewiele ma wspólnego ze środowiskiem, z którego się pochodzi, czy z wykonywanym zawodem. Odróżniać bowiem trzeba wyraźnie kulturę osobistą od bezbłędnej znajomości wszelkich stosownych form towarzyskich, które w Polsce wpajały zwłaszcza warstwy szlacheckie.
Nie twierdzę, że intelektualiści i artyści powinni kierować państwem. Niebezpieczeństwo rządów sprawowanych przez filozofów wykazał już Kant. Ale członkowie elity powinni znaleźć w państwie uprzywilejowane miejsce. Oni bowiem tworzą wartości kulturowe, czyli zarazem więzi scalające naród.
Miał rację
poziomem kultury niż niewykształcony. Powszechnie znane są jednak przykłady wielkich twórców, by wymienić Londona czy Reymonta, którzy nie tylko nie skończyli uniwersytetów, ale nawet średniej szkoły.<br>Poziom kultury osobistej też niewiele ma wspólnego ze środowiskiem, z którego się pochodzi, czy z wykonywanym zawodem. Odróżniać bowiem trzeba wyraźnie kulturę osobistą od bezbłędnej znajomości wszelkich stosownych form towarzyskich, które w Polsce wpajały zwłaszcza warstwy szlacheckie.<br>Nie twierdzę, że intelektualiści i artyści powinni kierować państwem. Niebezpieczeństwo rządów sprawowanych przez filozofów wykazał już Kant. Ale członkowie elity powinni znaleźć w państwie uprzywilejowane miejsce. Oni bowiem tworzą wartości kulturowe, czyli zarazem więzi scalające naród.<br>Miał rację
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego