Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Relaks i Kolekcjoner Polski
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1988
sporadycznych przypadkach (np. buńczuków w rozgrywkach "militari") nawet XVII wieku.
Tą najdawniejszą tradycję w wojsku II Rzeczypospolitej reprezentował 1 Pułk Szwoleżerów szefostwa marszałka Józefa Piłsudskiego, stacjonujący w Warszawie. To stwierdzenie jest zarazem kanwą niniejszych rozważań.
Jakkolwiek w skład dworu królewskiego zawsze wchodziły oddziały bezpośredniej ochrony i asysty monarchy (a w boju również Wielkiej Chorągwi Królestwa), to jednak dopiero August II z dynastii Wettynów ustanowił w Polsce odrębną formację królewskiej gwardii w której wiodącą rolę odgrywał Regiment Gwardie Konnej Koronnej komendy generała majora Wilhelma Miera, stacjonujący w Warszawie. Regiment ów powstał w 1717 r. w wyniku reform wojskowych Sejmu Niemego.
Umundurowanie Gwardii
sporadycznych przypadkach (np. buńczuków w rozgrywkach "&lt;foreign lang="lat"&gt;militari&lt;/&gt;") nawet XVII wieku. <br>Tą najdawniejszą tradycję w wojsku II Rzeczypospolitej reprezentował 1 Pułk Szwoleżerów szefostwa marszałka Józefa Piłsudskiego, stacjonujący w Warszawie. To stwierdzenie jest zarazem kanwą niniejszych rozważań. <br>Jakkolwiek w skład dworu królewskiego zawsze wchodziły oddziały bezpośredniej ochrony i asysty monarchy (a w boju również Wielkiej Chorągwi Królestwa), to jednak dopiero August II z dynastii Wettynów ustanowił w Polsce odrębną formację królewskiej gwardii w której wiodącą rolę odgrywał Regiment Gwardie Konnej Koronnej komendy generała majora Wilhelma Miera, stacjonujący w Warszawie. Regiment ów powstał w 1717 r. w wyniku reform wojskowych Sejmu Niemego. <br>Umundurowanie Gwardii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego