Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
były wypełnione po brzegi. Jednocześnie oddziały NKWD internowały tysiące polskich żołnierzy i oficerów września, policjantów i członków KOP.
Znaleźli się oni przede wszystkim w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Pod koniec 1939 r. rozpoczęły się masowe aresztowania Polaków.
Dały one początek gehennie długich podróży w wagonach bydlęcych, w brudzie i w zimnie. Transporty - po wielotygodniowych podróżach - docierały do jednego ze 130 łagrów radzieckich, w których - w sumie - w 1940 r. znajdowało się ok.
22 mln ludzi. Wszyscy oni służyli gospodarce radzieckiej, a ciężka praca łagierników - najtańszej siły roboczej - stanowiła jeden z jej podstawowych elementów. Polacy trafiali najczęściej do Komi
były wypełnione po brzegi. Jednocześnie oddziały NKWD internowały tysiące polskich żołnierzy i oficerów września, policjantów i członków KOP.<br>Znaleźli się oni przede wszystkim w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Pod koniec 1939 r. rozpoczęły się masowe aresztowania Polaków.<br>Dały one początek gehennie długich podróży w wagonach bydlęcych, w brudzie i w zimnie. Transporty - po wielotygodniowych podróżach - docierały do jednego ze 130 łagrów radzieckich, w których - w sumie - w 1940 r. znajdowało się ok.<br>22 mln ludzi. Wszyscy oni służyli gospodarce radzieckiej, a ciężka praca łagierników - najtańszej siły roboczej - stanowiła jeden z jej podstawowych elementów. Polacy trafiali najczęściej do Komi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego