Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
o urzędach, sądach, jarmarkach, uprawach, gwiazdach, dobrych i złych dniach, imionach, znakach. Powszechnie wierzono w zabobony i przesądy.

Jednocześnie pewne kręgi magnackie lekceważyły prawo - powołując się na przysługujące szlachcie przywileje - i zmieniały niejednokrotnie wolność w samowolę.

W czasach saskich nie powstały wybitne dzieła literackie ani naukowe. Godne uwagi są natomiast budowane wówczas kościoły i pałace.

Początki zmian w szkolnictwie i kulturze. Stanisław Konarski należał do zgromadzenia pijarów, prowadzącego liczne szkoły dla młodzieży męskiej. Opracował on projekt nowego programu nauczania i w 1740 r. wprowadził go w życie w szkole warszawskiej nazwanej Collegium Nobilium (szkoła dla młodzieży szlacheckiej). Miała ona przygotowywać do
o urzędach, sądach, jarmarkach, uprawach, gwiazdach, dobrych i złych dniach, imionach, znakach. Powszechnie wierzono w zabobony i przesądy.<br><br>Jednocześnie pewne kręgi magnackie lekceważyły prawo - powołując się na przysługujące szlachcie przywileje - i zmieniały niejednokrotnie wolność w samowolę.<br><br>W czasach saskich nie powstały wybitne dzieła literackie ani naukowe. Godne uwagi są natomiast budowane wówczas kościoły i pałace.<br><br>Początki zmian w szkolnictwie i kulturze. Stanisław Konarski należał do zgromadzenia pijarów, prowadzącego liczne szkoły dla młodzieży męskiej. Opracował on projekt nowego programu nauczania i w 1740 r. wprowadził go w życie w szkole warszawskiej nazwanej Collegium Nobilium (szkoła dla młodzieży szlacheckiej). Miała ona przygotowywać do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego