Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 258
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1997
prezesi spółek otwarcie przyznają, że nie zgłaszając upadłości działają wbrew prawu, "można więc nazwać nas przestępcami", mówi jeden z nich. Z analizy kapitału spółek (akcyjnego, rezerwowego i zapasowego łącznie) wynika, że już na koniec ub. roku np. straty Nadwiślańskiej Spółki Węglowej trzykrotnie przekraczały jej kapitał, podobna jest sytuacja w spółce bytomskiej. W pozostałych pięciu straty także są wyższe od kapitałów, choć nie tak dramatycznie (patrz wykres poniżej).

Przy całkowitym braku płynności finansowej prezesi spółek zmuszeni są zaciągać krótkoterminowe kredyty na płace. To z kolei powoduje, że udział kosztów obsługi finansowej (odsetki) w generowaniu strat sięga 50 proc.

O załamaniu się finansów
prezesi spółek otwarcie przyznają, że nie zgłaszając upadłości działają wbrew prawu, "można więc nazwać nas przestępcami", mówi jeden z nich. Z analizy kapitału spółek (akcyjnego, rezerwowego i zapasowego łącznie) wynika, że już na koniec ub. roku np. straty Nadwiślańskiej Spółki Węglowej trzykrotnie przekraczały jej kapitał, podobna jest sytuacja w spółce bytomskiej. W pozostałych pięciu straty także są wyższe od kapitałów, choć nie tak dramatycznie (patrz wykres poniżej).<br><br>Przy całkowitym braku płynności finansowej prezesi spółek zmuszeni są zaciągać krótkoterminowe kredyty na płace. To z kolei powoduje, że udział kosztów obsługi finansowej (odsetki) w generowaniu strat sięga 50 proc.<br><br>O załamaniu się finansów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego