Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
gnostyczne reprezentują określone złożone wzorce bodźcowe, pojawiające się w otoczeniu człowieka (np. przedmioty, słowa, zapachy).
Pobudzenie jednostki gnostycznej może wywoływać odpowiednie złożone wrażenie, mimo że aktualnie działające czynniki nie w pełni odpowiadają wzorcowi. Dzięki temu jesteśmy zdolni rozpoznać twarz znajomego w kilku kreskach szkicu portretu lub karykatury. Nasze wrażenie jest całościowe - przeważnie nie jesteśmy w stanie wskazać poszczególnych cech rysunku, które decydują o podobieństwie. Jednostka gnostyczna odpowiadająca twarzy znajomego została pobudzona z wykorzystaniem określonego zespołu bodźców aferentnych, reprezentującego jednostkowe cechy twarzy, ale analiza tych bodźców została wykonana w mózgu bez udziału naszej świadomości.

Poszczególne jednostki gnostyczne mogą być pobudzone nawet bez
gnostyczne reprezentują określone złożone wzorce bodźcowe, pojawiające się w otoczeniu człowieka (np. przedmioty, słowa, zapachy).<br>Pobudzenie jednostki gnostycznej może wywoływać odpowiednie złożone wrażenie, mimo że aktualnie działające czynniki nie w pełni odpowiadają wzorcowi. Dzięki temu jesteśmy zdolni rozpoznać twarz znajomego w kilku kreskach szkicu portretu lub karykatury. Nasze wrażenie jest całościowe - przeważnie nie jesteśmy w stanie wskazać poszczególnych cech rysunku, które decydują o podobieństwie. Jednostka gnostyczna odpowiadająca twarzy znajomego została pobudzona z wykorzystaniem określonego zespołu bodźców aferentnych, reprezentującego jednostkowe cechy twarzy, ale analiza tych bodźców została wykonana w mózgu bez udziału naszej świadomości.<br>&lt;gap&gt;<br>Poszczególne jednostki gnostyczne mogą być pobudzone nawet bez
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego