Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przegląd Socjologiczny
Nr: 2
Miejsce wydania: Łódź
Rok: 1963
od wybitnych powieściopisarzy, a tak bardzo się do niej zniechęcić przez płody cierpliwej, lecz pozbawionej talentu erudycji. Żadne zaś źródło pisane nie rozszerza i nie wzbogaca w tym stopniu naszego osobistego doświadczenia społecznego co autobiografia".
"Literatura piękna zawsze uprawiała socjologię, nie wiedząc o tym - czytamy w opracowaniu dotyczącym genezy i charakteru socjologii marksistowskiej. - Większość - to nic innego, jak studia socjologiczne w skali mikrospołecznej".
Proces twórczości literackiej przypomina zresztą niekiedy rozwinięte dochodzenia terenowe i studia nad dokumentami prowadzone przez socjologów. Tak gromadził Prus materiał do Faraona, tak pisał Flaubert swe powieści.
"Nie znosił najmniejszej wątpliwości - pisał o Flaubercie J. Parandowski. - Musiał być
od wybitnych powieściopisarzy, a tak bardzo się do niej zniechęcić przez płody cierpliwej, lecz &lt;page nr=86&gt; pozbawionej talentu erudycji. Żadne zaś źródło pisane nie rozszerza i nie wzbogaca w tym stopniu naszego osobistego doświadczenia społecznego co autobiografia".<br>"Literatura piękna zawsze uprawiała socjologię, nie wiedząc o tym - czytamy w opracowaniu dotyczącym genezy i charakteru socjologii marksistowskiej. - Większość - to nic innego, jak studia socjologiczne w skali mikrospołecznej".<br>Proces twórczości literackiej przypomina zresztą niekiedy rozwinięte dochodzenia terenowe i studia nad dokumentami prowadzone przez socjologów. Tak gromadził Prus materiał do Faraona, tak pisał Flaubert swe powieści.<br>"Nie znosił najmniejszej wątpliwości - pisał o Flaubercie J. Parandowski. - Musiał być
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego