Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
1). Założono, że piżmo ambretowe decyduje to o możliwości pobudzania cząsteczek receptorów białkowych, sprzyjającego lokalnej depolaryzacji błony. Potwierdzeniem tej hipotezy jest podobieństwo zapachu siarkowodoru i tioli do zapachu borowodorów (stosowanych jako paliwo rakietowe).Grupy -SH i -BH mają jednakowe częstości drgań charakterystycznych.

Przeciwnicy hipotezy Wrighta wskazują przykłady enancjomerów optycznych, które charakteryzują się różnym zapachem mimo jednakowego widma w podczerwieni, oraz przykłady związków, w których zamiana atomów wodoru na atomy deuteru nie zmienia zapachu mimo zmiany częstości oscylacji.
Jako charakterystyczny przykład podawany jest najczęściej zapach enancjomerów karwonu - związków decydujących o charakterystycznym zapachu olejku kminkowego i olejku mięty kędzierzawej ((19), (20)).
Przyczyny zróżnicowania zapachu
1). Założono, że piżmo ambretowe decyduje to o możliwości pobudzania cząsteczek receptorów białkowych, sprzyjającego lokalnej depolaryzacji błony. Potwierdzeniem tej hipotezy jest podobieństwo zapachu siarkowodoru i tioli do zapachu borowodorów (stosowanych jako paliwo rakietowe).Grupy -SH i -BH mają jednakowe częstości drgań charakterystycznych.<br>&lt;gap&gt;<br>Przeciwnicy hipotezy Wrighta wskazują przykłady enancjomerów optycznych, które charakteryzują się różnym zapachem mimo jednakowego widma w podczerwieni, oraz przykłady związków, w których zamiana atomów wodoru na atomy deuteru nie zmienia zapachu mimo zmiany częstości oscylacji.<br>Jako charakterystyczny przykład podawany jest najczęściej zapach enancjomerów karwonu - związków decydujących o charakterystycznym zapachu olejku kminkowego i olejku mięty kędzierzawej ((19), (20)).<br>Przyczyny zróżnicowania zapachu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego