Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mathesis Polska
Nr: 3-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1930
zgonu. Obecnie w oparciu o nowo - wydaną publikację biograficzną C. A. Bjerknesa o Abelu przytoczymy najważniejsze szczegóły tak krótkiego życia genjalnego matematyka norweskiego.
Niels Henrik Abel, syn zrujnowanej rodziny pastorskiej, urodził się w 1802 r. w Finnö, a już w dn. 6 kwietnia 1829 r. spoczął na wieki na odludnym cmentarzyku w Froland. Ten kroki, bo zaledwie 26 1/2, roku trwający żywot Abela był jednak dla Nauki epokowym, a prace, które uwieczniły jego pamięć, stawiają go w szeregu klasyków matematyki obok Gaussa, Jacobi'ego, Legendra, Cauchy'ego i t. p., należąc do najpiękniejszych rozdziałów matematyki.
Jako uczeń szkoły katedralnej w ówczesnej Christjanji
zgonu. Obecnie w oparciu o nowo - wydaną publikację biograficzną C. A. Bjerknesa o Abelu przytoczymy najważniejsze szczegóły tak krótkiego życia genjalnego matematyka norweskiego.<br>Niels Henrik Abel, syn zrujnowanej rodziny pastorskiej, urodził się w 1802 r. w Finnö, a już w dn. 6 kwietnia 1829 r. spoczął na wieki na odludnym cmentarzyku w Froland. Ten kroki, bo zaledwie 26 1/2, roku trwający żywot Abela był jednak dla Nauki epokowym, a prace, które uwieczniły jego pamięć, stawiają go w szeregu klasyków matematyki obok Gaussa, Jacobi'ego, Legendra, Cauchy'ego i t. p., należąc do najpiękniejszych rozdziałów matematyki.<br>Jako uczeń szkoły katedralnej w ówczesnej Christjanji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego