Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Aura
Nr: 12
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1988
powoduje duże zmiany w chemicznych, fizycznych i mechanicznych właściwościach drewna, co ujemnie wpływa na jego wartość techniczną i artystyczną.
Niszczący wpływ grzybów na jakość i trwałość drewna zależy w dużej mierze od gatunku grzyba, uzdolnień biochemicznych i metabolicznych, stadium jego rozwoju i od istniejących warunków środowiskowych (woda, odczyn, temperatura, brak cyrkulacji powietrza itd.). W początkowym stadium zasiedlania zmiany właściwości drewna są nieznaczne; a ich wyrazem jest przede wszystkim zmiana barwy (pociemnienie lub pojaśnienie drewna). Skład chemiczny oraz fizyczny i mechaniczne właściwości drewna pozostają tylko nieznacznie zmienione.
W późniejszych stadiach rozkład (degradacji) niszczone są błony komórkowe, co z kolei powoduje obniżenie ciężaru
powoduje duże zmiany w chemicznych, fizycznych i mechanicznych właściwościach drewna, co ujemnie wpływa na jego wartość techniczną i artystyczną.<br> Niszczący wpływ grzybów na jakość i trwałość drewna zależy w dużej mierze od gatunku grzyba, uzdolnień biochemicznych i metabolicznych, stadium jego rozwoju i od istniejących warunków środowiskowych (woda, odczyn, temperatura, brak cyrkulacji powietrza itd.). W początkowym stadium zasiedlania zmiany właściwości drewna są nieznaczne; a ich wyrazem jest przede wszystkim zmiana barwy (pociemnienie lub pojaśnienie drewna). Skład chemiczny oraz fizyczny i mechaniczne właściwości drewna pozostają tylko nieznacznie zmienione.<br> W późniejszych stadiach rozkład (degradacji) niszczone są błony komórkowe, co z kolei powoduje obniżenie ciężaru
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego