Typ tekstu: Książka
Autor: Brzeziński Jerzy
Tytuł: Metodologia badań psychologicznych
Rok: 1996
najmniej dwie) wartości, to jest to zmienna (ang. variable). Tak definiuje zmienną np. Kerlinger (1986, s. 27): "...zmienna jest właściwością, która przybiera różne wartości". Tak więc zmiennymi są na przykład: płeć, poziom wykształcenia, poziom aspiracji, poziom aktywacji, inteligencja, neurotyzm, ekstrawersja, lęk, poczucie winy.

Ze względu na wielkość zbioru, z którego dana zmienna przyjmuje wartości, przyjęło się wyróżniać:

(a) zmienne dwuwartościowe, inaczej: dychotomiczne (ang. dichotomous variable),

(b) zmienne wielowartościowe, inaczej: politomiczne (ang. polytomous variable).

Stosunkowo często psychologowie posługują się jeszcze zmiennymi, które przyjmują wartości ze zbioru trójelementowego (np. popularny system odpowiedzi na pytania kwestionariuszowe: tak, nie, nie wiem), są to:

(c) zmienne
najmniej dwie) wartości, to jest to zmienna (ang. variable). Tak definiuje zmienną np. Kerlinger (1986, s. 27): "...zmienna jest właściwością, która przybiera różne wartości". Tak więc zmiennymi są na przykład: płeć, poziom wykształcenia, poziom aspiracji, poziom aktywacji, inteligencja, neurotyzm, ekstrawersja, lęk, poczucie winy.<br><br> Ze względu na wielkość zbioru, z którego dana zmienna przyjmuje wartości, przyjęło się wyróżniać: <br><br> (a) zmienne dwuwartościowe, inaczej: dychotomiczne (ang. dichotomous variable),<br><br> (b) zmienne wielowartościowe, inaczej: politomiczne (ang. polytomous variable). <br><br> Stosunkowo często psychologowie posługują się jeszcze zmiennymi, które przyjmują wartości ze zbioru trójelementowego (np. popularny system odpowiedzi na pytania kwestionariuszowe: tak, nie, nie wiem), są to: <br><br> (c) zmienne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego