Typ tekstu: Książka
Autor: Barańczak Stanisław
Tytuł: Poezja i duch uogólnienia
Rok wydania: 1996
Lata powstania: 1970-1996
rzekło, na uboczu wszystko to, co w językowych zachowaniach poetów stanowiło o ich niepowtarzalności i odrębności. Mniej istotny będzie również opis ewoluowania jednakowych postaw - skądinąd interesujący problem rozwoju koncepcji słowa w poezji, dajmy na to, Jastruna, Karpowicza czy Woroszylskiego. Dla celów tego szkicu ważniejsze jest pytanie, w jaki sposób poeci debiutujący w okolicach owych symbolicznych dat przyczyniali się do wytwarzania pewnych wspólnych, i decydujących o charakterze danego okresu, koncepcji języka. I jak funkcjonowały te koncepcje, czym był fakt takiego a nie innego rozumienia natury słowa dla problemów szerszych - od metafizyki do polityki.

Słowo - powszechnik i słowo - konkret

To pierwsza z generalnych
rzekło, na uboczu wszystko to, co w językowych zachowaniach poetów stanowiło o ich niepowtarzalności i odrębności. Mniej istotny będzie również opis ewoluowania jednakowych postaw - skądinąd interesujący problem rozwoju koncepcji słowa w poezji, dajmy na to, Jastruna, Karpowicza czy Woroszylskiego. Dla celów tego szkicu ważniejsze jest pytanie, w jaki sposób poeci debiutujący w okolicach owych symbolicznych dat przyczyniali się do wytwarzania pewnych wspólnych, i decydujących o charakterze danego okresu, koncepcji języka. I jak funkcjonowały te koncepcje, czym był fakt takiego a nie innego rozumienia natury słowa dla problemów szerszych - od metafizyki do polityki.<br><br>&lt;tit&gt;Słowo - powszechnik i słowo - konkret&lt;/&gt;<br><br> To pierwsza z generalnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!