Typ tekstu: Książka
Autor: Przybylski Jerzy
Tytuł: Marynarze w walce o niepodległość Polski (1918-1920)
Rok: 1999
odwrotu otrzymał rubież rzek Styr i Zbrucz.
Podjęta 9 lipca 1920 r. przez gen. Szeptyckiego próba zatrzymania frontu na linii wspomnianych pozycji niemieckich skończyła się niepowodzeniem.


Pobite oddziały polskie cofały się w szybkim tempie, unikając całkowitej zagłady. Tempo natarcia Rosjan osiągało szybkość do 30 km dziennie. Na skutek przemęczenia i demoralizacji, jak wynika z meldunku Dowództwa Żandarmerii Polowej " jak również braku niezbędnego dla żołnierza w polu wyćwiczenia i dyscypliny - bitność żołnierzy upadła obserwowano liczne rabunki a ludność cywilna obserwując zachowanie żołnierzy i oficerów wyrażała wyraźne zniechęcenie do wojny ". Wzrastała też systematycznie - mimo zaostrzenia kontroli Żandarmerii Polowej - liczba dezerterów.
Działania zaczepne Armii
odwrotu otrzymał rubież rzek Styr i Zbrucz.<br>Podjęta 9 lipca 1920 r. przez gen. Szeptyckiego próba zatrzymania frontu na linii wspomnianych pozycji niemieckich skończyła się niepowodzeniem.<br>&lt;page nr=61&gt;<br><br>Pobite oddziały polskie cofały się w szybkim tempie, unikając całkowitej zagłady. Tempo natarcia Rosjan osiągało szybkość do 30 km dziennie. Na skutek przemęczenia i demoralizacji, jak wynika z meldunku Dowództwa Żandarmerii Polowej "&lt;gap&gt; jak również braku niezbędnego dla żołnierza w polu wyćwiczenia i dyscypliny - bitność żołnierzy upadła &lt;gap&gt; obserwowano liczne rabunki &lt;gap&gt; a ludność cywilna obserwując zachowanie żołnierzy i oficerów wyrażała wyraźne zniechęcenie do wojny &lt;gap&gt;". Wzrastała też systematycznie - mimo zaostrzenia kontroli Żandarmerii Polowej - liczba dezerterów.<br>Działania zaczepne Armii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego