Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
tworzyć moralnych wartości.
Zupełnie analogicznie - człowiek, nie posiadający wolności kierowania swoimi myślami, mógłby być najwyżej komputerem zaprogramowanym przez ewolucję, ale w żadnym wypadku nie byłby w stanie dochodzić do krytycznie racjonalnych konkluzji. Konkluzja jest racjonalna tylko wtedy, gdy została krytycznie wybrana spośród konkurencyjnych wniosków. Krytyczne myślenie jest rodzajem moralności. I dlatego - jak każda moralność - może istnieć tylko w wolności.
Czy Popperowski krytyczny racjonalizm sprowadza się do tego małodusznego strachu przed wykraczaniem choćby o milimetr poza "empirycznie stwierdzony fakt", który tak często uważało się za racjonalizm oświecony? Nic podobnego.
Przede wszystkim "nagi fakt" jest irracjonalnym, a więc niekrytycznym mitem; każdy fakt jest
tworzyć moralnych wartości.<br>Zupełnie analogicznie - człowiek, nie posiadający wolności kierowania swoimi myślami, mógłby być najwyżej komputerem zaprogramowanym przez ewolucję, ale w żadnym wypadku nie byłby w stanie dochodzić do krytycznie racjonalnych konkluzji. Konkluzja jest racjonalna tylko wtedy, gdy została krytycznie wybrana spośród konkurencyjnych wniosków. Krytyczne myślenie jest rodzajem moralności. I dlatego - jak każda moralność - może istnieć tylko w wolności.<br>Czy Popperowski krytyczny racjonalizm sprowadza się do tego małodusznego strachu przed wykraczaniem choćby o milimetr poza "empirycznie stwierdzony fakt", który tak często uważało się za racjonalizm oświecony? Nic podobnego.<br>Przede wszystkim "nagi fakt" jest irracjonalnym, a więc niekrytycznym mitem; każdy fakt jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego