Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 26.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
Wyższe udziały w podatkach mają zrekompensować samorządom likwidację dwóch części subwencji ogólnej: drogowej i oświatowej.
Subwencja wyrównawcza, która jak dziś, ma zmniejszać różnice dochodowe między samorządami, nie byłaby już finansowana z budżetu państwa, ale pochodziłaby z wpłat bogatszych jednostek samorządowych. O tym, jaki wskaźnik dochodów decydowałby, czy dana jednostka ma dokonywać wpłat, czy - przeciwnie - dostanie subwencję, decydowałaby co roku samorządowa reprezentacja. Jeżeli by tego nie zrobiła, wysokość wskaźnika określałby rząd. Dysproporcje dochodowe miałaby wyrównywać również nowa część subwencji - dostosowawcza.
Wyższe udziały w podatkach mają też zastąpić dotychczasowe dotacje na finansowanie zadań własnych oraz niektórych zadań z zakresu administracji rządowej.
Katarzyna Jędrzejewska
Wyższe udziały w podatkach mają zrekompensować samorządom likwidację dwóch części subwencji ogólnej: drogowej i oświatowej. <br>Subwencja wyrównawcza, która jak dziś, ma zmniejszać różnice dochodowe między samorządami, nie byłaby już finansowana z budżetu państwa, ale pochodziłaby z wpłat bogatszych jednostek samorządowych. O tym, jaki wskaźnik dochodów decydowałby, czy dana jednostka ma dokonywać wpłat, czy - przeciwnie - dostanie subwencję, decydowałaby co roku samorządowa reprezentacja. Jeżeli by tego nie zrobiła, wysokość wskaźnika określałby rząd. Dysproporcje dochodowe miałaby wyrównywać również nowa część subwencji - dostosowawcza. <br>Wyższe udziały w podatkach mają też zastąpić dotychczasowe dotacje na finansowanie zadań własnych oraz niektórych zadań z zakresu administracji rządowej. <br>&lt;au&gt;Katarzyna Jędrzejewska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego