Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
się w konstytucyjnej Austrii o to obawiać.
Cytowany już łepkowski, oddając chyba bardziej ówczesne nastroje aniżeli własne opinie, określa reformy Wielopolskiego jako stanowczo niewystarczające: "Nie przynosiły ani swobód konstytucyjnych, ani nie zapowiadały niepodległości".
Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, iż Rosja już raz stworzyła z Królestwa Polskiego sui generis poletko doświadczalne.
Liberalnemu na początku rządów Aleksandrowi I marzyło się, że pozytywne doświadczenia z konstytucją, obowiązującą na skrawku samodzierżawnego imperium, pozwolą na objęcie nią całej Rosji.
Stąd brała się między innymi wściekłość Mikołaja I po wybuchu poprzedniego powstania. Jeśli "czerwoni" liczyli naprawdę na rychłe odzyskanie konstytucji zabranej Królestwu po roku 1831, a
się w konstytucyjnej Austrii o to obawiać.<br>Cytowany już łepkowski, oddając chyba bardziej ówczesne nastroje aniżeli własne opinie, określa reformy Wielopolskiego jako stanowczo niewystarczające: "Nie przynosiły ani swobód konstytucyjnych, ani nie zapowiadały niepodległości".<br>Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, iż Rosja już raz stworzyła z Królestwa Polskiego sui generis poletko doświadczalne.<br>Liberalnemu na początku rządów Aleksandrowi I marzyło się, że pozytywne doświadczenia z konstytucją, obowiązującą na skrawku samodzierżawnego imperium, pozwolą na objęcie nią całej Rosji.<br>Stąd brała się między innymi wściekłość Mikołaja I po wybuchu poprzedniego powstania. Jeśli "czerwoni" liczyli naprawdę na rychłe odzyskanie konstytucji zabranej Królestwu po roku 1831, a
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego