Typ tekstu: Książka
Autor: Pieszczachowicz Jan
Tytuł: Koniec wieku. Szkice o literaturze
Rok: 1994
wspomniana Historyja o Aleksandrze stała się tam równie popularna jak Biblia, tylko że w naszych polskich warunkach, aż do przełomu oświeceniowego, nie było dla tej sfery umysłowości należytej przeciwwagi. Ówczesne bestsellery stanowiły doskonałe uzupełnienie sarmackiej myśli politycznej, całej zachowawczej mitologii "narodu szlacheckiego".
Oczywiście, można dziś potraktować tę literaturę jako pouczający dowcip, i taką bodaj funkcję pełnią obecnie Nowe Ateny, ale wtedy inaczej to wyglądało, skoro pisarze oświecenia z taką zajadłością i przy każdej okazji atakowali romanse dziadów. Raził ich nie tylko prymitywizm myślowy, głupota i skłonność do bajd; słusznie widzieli w tej literaturze szkołę narodowego infantylizmu i swoistego idealizmu.
Jest paradoksem
wspomniana &lt;name type="tit"&gt;Historyja o Aleksandrze&lt;/&gt; stała się tam równie popularna jak Biblia, tylko że w naszych polskich warunkach, aż do przełomu oświeceniowego, nie było dla tej sfery umysłowości należytej przeciwwagi. Ówczesne &lt;hi rend="italic"&gt;bestsellery&lt;/&gt; stanowiły doskonałe uzupełnienie sarmackiej myśli politycznej, całej zachowawczej mitologii "narodu szlacheckiego".<br>Oczywiście, można dziś potraktować tę literaturę jako pouczający dowcip, i taką bodaj funkcję pełnią obecnie &lt;name type="tit"&gt;Nowe Ateny&lt;/&gt;, ale wtedy inaczej to wyglądało, skoro pisarze oświecenia z taką zajadłością i przy każdej okazji atakowali romanse dziadów. Raził ich nie tylko prymitywizm myślowy, głupota i skłonność do bajd; słusznie widzieli w tej literaturze szkołę narodowego infantylizmu i swoistego idealizmu.<br>Jest paradoksem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego