Typ tekstu: Książka
Autor: Pajewski Janusz
Tytuł: Historia powszechna 1871-1981
Rok: 1994
który przygotował pomyślne dla partii robotniczej wybory w 1906 r. i przybrał następnie nazwę "Partii Pracy" (Labour Party).
Dużo mniejsze znaczenie niż partie robotnicze miały stronnictwa tworzone przez organizacje drobnych rolników. Odgrywały one pewną rolę w krajach skandynawskich, w Szwajcarii, w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych.
Były również stronnictwa tworzone przez duchowieństwo różnych wyznań, jak niemieckie "Centrum", powstałe z inicjatywy biskupa Moguncji, Wilhelma von Kettelera, jak holenderskie stronnictwo "antyrewolucyjne", zawiązane przez kalwinistów. Po ogłoszeniu przez papieża Leona XIII w 1891 r. encykliki Rerum novarum duchowieństwo katolickie przystąpiło do tworzenia stronnictw chrześcijańsko-demokratycznych, mających oparcie wśród drobnomieszczaństwa i częściowo pośród robotników.
W erze
który przygotował pomyślne dla partii robotniczej wybory w 1906 r. i przybrał następnie nazwę "Partii Pracy" &lt;foreign lang="eng"&gt;(Labour Party)&lt;/&gt;.<br>Dużo mniejsze znaczenie niż partie robotnicze miały stronnictwa tworzone przez organizacje drobnych rolników. Odgrywały one pewną rolę w krajach skandynawskich, w Szwajcarii, w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych.<br>Były również stronnictwa tworzone przez duchowieństwo różnych wyznań, jak niemieckie "Centrum", powstałe z inicjatywy biskupa Moguncji, &lt;name type="person"&gt;Wilhelma von Kettelera&lt;/&gt;, jak holenderskie stronnictwo "antyrewolucyjne", zawiązane przez kalwinistów. Po ogłoszeniu przez papieża Leona XIII w 1891 r. &lt;name type="tit"&gt;encykliki Rerum novarum&lt;/&gt; duchowieństwo katolickie przystąpiło do tworzenia stronnictw chrześcijańsko-demokratycznych, mających oparcie wśród drobnomieszczaństwa i częściowo pośród robotników.<br>W erze
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego