Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 09.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
do parafii pomagać proboszczowi. W tym drugim przypadku alumn bywa zapchajdziurą: np. proboszcz dzwoni do swojego kolegi rektora i mówi, przyślij mi kogoś, bo katechetka zaszła w ciążę.

Ksiądz

Po II roku studiów kleryk przechodzi obłóczyny, od tej pory wolno mu nosić sutannę. Po szóstym roku przychodzi czas na święcenia duchowne. Według tradycji kościelnej najpierw "poleca się alumna do święceń".

- W czasie święceń biskup zadaje pytanie: czy uważasz kandydatów za godnych? - opowiada poznański ksiądz. - Rektor odpowiada zwykle: po okresie próby i zasięgnięciu opinii polecam ich do święceń.

Klerycy ślubują leżąc krzyżem na podłodze katedry.

Tylko nieco ponad połowa polskich kleryków przyjmuje
do parafii pomagać proboszczowi. W tym drugim przypadku alumn bywa zapchajdziurą: np. proboszcz dzwoni do swojego kolegi rektora i mówi, przyślij mi kogoś, bo katechetka zaszła w ciążę.<br><br>&lt;tit&gt;Ksiądz&lt;/&gt;<br><br>Po II roku studiów kleryk przechodzi obłóczyny, od tej pory wolno mu nosić sutannę. Po szóstym roku przychodzi czas na święcenia duchowne. Według tradycji kościelnej najpierw "poleca się alumna do święceń".<br><br>- W czasie święceń biskup zadaje pytanie: czy uważasz kandydatów za godnych? - opowiada poznański ksiądz. - Rektor odpowiada zwykle: po okresie próby i zasięgnięciu opinii polecam ich do święceń.<br><br>Klerycy ślubują leżąc krzyżem na podłodze katedry.<br><br>Tylko nieco ponad połowa polskich kleryków przyjmuje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego