Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 01.14
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
przyznając Francuzom i Niemcom w ramach tego kryterium po kilka głosów więcej w Radzie UE niż obecnie. Rozważane są jednak i inne możliwości ugody, jak podwyższenie z 3/5 do 2/3 ludności UE kryterium demograficznego podejmowania decyzji w Radzie. Ułatwiłoby to Polsce i Hiszpanii blokowanie niekorzystnych dla nich unijnych dyrektyw.
- Pojawiają się pewne propozycje kompromisu, jak chociażby możliwość zwiększenia polskiej reprezentacji w Parlamencie Europejskim. Dla Niemiec jest ważna zasada podwójnej większości, ale niewykluczone, że można znaleźć kompromisowe rozwiązanie w postaci ustalenia progów głosowania w Radzie UE - potwierdza Kai-Olaf Lang, ekspert niemieckiej Fundacji "Nauka i polityka".
Zdaniem ekspertów znaczące jest
przyznając Francuzom i Niemcom w ramach tego kryterium po kilka głosów więcej w &lt;name type="org"&gt;Radzie UE&lt;/&gt; niż obecnie. Rozważane są jednak i inne możliwości ugody, jak podwyższenie z 3/5 do 2/3 ludności &lt;name type="org"&gt;UE&lt;/&gt; kryterium demograficznego podejmowania decyzji w &lt;name type="org"&gt;Radzie&lt;/&gt;. Ułatwiłoby to &lt;name type="place"&gt;Polsce&lt;/&gt; i &lt;name type="place"&gt;Hiszpanii&lt;/&gt; blokowanie niekorzystnych dla nich unijnych dyrektyw.<br>&lt;q&gt;&lt;transl&gt;- Pojawiają się pewne propozycje kompromisu, jak chociażby możliwość zwiększenia polskiej reprezentacji w Parlamencie Europejskim. Dla Niemiec jest ważna zasada podwójnej większości, ale niewykluczone, że można znaleźć kompromisowe rozwiązanie w postaci ustalenia progów głosowania w Radzie UE&lt;/&gt;&lt;/&gt; - potwierdza &lt;name type="person"&gt;Kai-Olaf Lang&lt;/&gt;, ekspert niemieckiej &lt;name type="org"&gt;Fundacji "Nauka i polityka"&lt;/&gt;.<br>Zdaniem ekspertów znaczące jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego