Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
w cierpieniach i radościach społecznych. Pisał z patosem, oburzającym Marksa, iż "krytyczny krytyk" przebywa w "samotności i tylko niekiedy z ust jego rozlega się śmiech bogów olimpijskich z przewrotności świata".
Tych kilka słów wyjaśnienia jest niezbędne dla zrozumienia wywodu Marksa oskarżającego Bruno Bauera, iż pisał z podszeptu wewnętrznego cenzora i działał na szkodę rozszerzenia zakresu wolności w Niemczech, gdzie Bauer - w przeciwieństwie do Marksa - nadal przebywał. Zamiast posługiwać się myślą krytyczną, by zwalczać zło społeczne, Bauer użył jej by uzasadnić "przedustawną harmonię krytyki krytycznej i cenzury".

Marks a teraźniejszość

Po opuszczeniu Niemiec, w okresie działalności na emigracji, Marks do problemu cenzury i wolności
w cierpieniach i radościach społecznych. Pisał z patosem, oburzającym Marksa, iż "krytyczny krytyk" przebywa w "samotności i tylko niekiedy z ust jego rozlega się śmiech bogów olimpijskich z przewrotności świata".<br>Tych kilka słów wyjaśnienia jest niezbędne dla zrozumienia wywodu Marksa oskarżającego Bruno Bauera, iż pisał z podszeptu wewnętrznego cenzora i działał na szkodę rozszerzenia zakresu wolności w Niemczech, gdzie Bauer - w przeciwieństwie do Marksa - nadal przebywał. Zamiast posługiwać się myślą krytyczną, by zwalczać zło społeczne, Bauer użył jej by uzasadnić "przedustawną harmonię krytyki krytycznej i cenzury".<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=36&gt; &lt;tit&gt;Marks a teraźniejszość&lt;/&gt;<br><br>Po opuszczeniu Niemiec, w okresie działalności na emigracji, Marks do problemu cenzury i wolności
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego