Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
że esej stawiający sobie tak ambitne zadanie jak naszkicowanie nowego modelu stosunków globalnych, czy, jak później powie Huntington, nowego paradygmatu, wywoła echa i polemiki.
Argumenty polemistów Huntingtona można uszeregować w kilka grup.
Pierwsza grupa argumentów kwestionuje podstawową tezę głoszącą, że to cywilizacje stają się głównymi podmiotami czy biegunami konfliktów.
Świat dzieli się inaczej: wedle linii konfliktów i stojących za nimi interesów politycznych czy geopolitycznych i gospodarczych, nie zaś kulturowych czy religijnych.
Podmiotami tych konfliktów są państwa, nie cywilizacje. Taki właśnie, gospodarczy i geopolityczny charakter miała wojna nad Zatoką Perską.
Podobnie utopia jednoetnicznego państwa i walka o władzę - a nie zmagania cywilizacji - leżą
że esej stawiający sobie tak ambitne zadanie jak naszkicowanie nowego modelu stosunków globalnych, czy, jak później powie Huntington, nowego paradygmatu, wywoła echa i polemiki.<br>Argumenty polemistów Huntingtona można uszeregować w kilka grup.<br>Pierwsza grupa argumentów kwestionuje podstawową tezę głoszącą, że to cywilizacje stają się głównymi podmiotami czy biegunami konfliktów.<br>Świat dzieli się inaczej: wedle linii konfliktów i stojących za nimi interesów politycznych czy geopolitycznych i gospodarczych, nie zaś kulturowych czy religijnych.<br>Podmiotami tych konfliktów są państwa, nie cywilizacje. Taki właśnie, gospodarczy i geopolityczny charakter miała wojna nad Zatoką Perską.<br>Podobnie utopia &lt;orig&gt;jednoetnicznego&lt;/&gt; państwa i walka o władzę - a nie zmagania cywilizacji - leżą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego