Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Stolica
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1962
Starówka" na określenie Starego Miasta.
Gwarowa nazwa "Starówka", używana przed wojną raczej przez część mieszkańców Starego Miasta i Powiśla, wydawała mi się groteskową i nie mogłem się z nią pogodzić. Dopiero po powstaniu, kiedy uzyskała prawo obywatelstwa nawet w literaturze, zdołałem się z nią oswoić, choć ciągle wydaje mi się dziwaczną.
Znalazła ona swych gorących obrońców wśród byłych uczestników powstania, dla których jest świadectwem ich heroicznych zmagań z wrogiem i związanych z tym przeżyć. Tym skwapliwiej przypisują sobie jej wynalazek. Dla innych, nie związanych z nią emocjonalnie, mniemam, "Starówka" pozostaje dziwolągiem.
Bronisław Murzyński
(Chodzież)

MÓWI SIĘ "STARÓWKA" NIE OD DZIŚ...
Innego
Starówka" na określenie Starego Miasta.<br>Gwarowa nazwa "Starówka", używana przed wojną raczej przez część mieszkańców Starego Miasta i Powiśla, wydawała mi się groteskową i nie mogłem się z nią pogodzić. Dopiero po powstaniu, kiedy uzyskała prawo obywatelstwa nawet w literaturze, zdołałem się z nią oswoić, choć ciągle wydaje mi się dziwaczną.<br>Znalazła ona swych gorących obrońców wśród byłych uczestników powstania, dla których jest świadectwem ich heroicznych zmagań z wrogiem i związanych z tym przeżyć. Tym skwapliwiej przypisują sobie jej wynalazek. Dla innych, nie związanych z nią emocjonalnie, mniemam, "Starówka" pozostaje dziwolągiem.<br>&lt;au&gt;Bronisław Murzyński&lt;/au&gt; <br>(Chodzież) <br><br>&lt;tit&gt;MÓWI SIĘ "STARÓWKA" NIE OD DZIŚ... &lt;/tit&gt;<br>Innego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego