Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
które mogłyby pomóc w przezwyciężeniu informacyjnych barier między różnymi dyscyplinami oraz między nauką i techniką, a także między nimi dwiema a praktyką.

3. Prakseologia a teoria decyzji

Pierwszym autorem, który wskazał na pokrewieństwo zachodzące między prakseologią i teorią decyzji, był Oskar Lange, wspomniany wyżej w związku ze współzależnością prakseologii i ekonomii. Ujmował on prakseologię nieco węziej niż Kotarbiński, uznając ją za teorię racjonalnego (a nie sprawnego) działania, przez które rozumiał wszelkie takie działanie, które spełnia postulat racjonalności pojmowanej jako:
(a) maksymalizacja wyniku działania przy stałych nakładach, lub
(b) minimalizacja nakładów przy stałym wyniku działania.
Traktował on różne matematyczne ujęcia zagadnienia, tj
które mogłyby pomóc w przezwyciężeniu informacyjnych barier między różnymi dyscyplinami oraz między nauką i techniką, a także między nimi dwiema a praktyką.<br><br>&lt;tit&gt;3. Prakseologia a teoria decyzji&lt;/&gt;<br><br> Pierwszym autorem, który wskazał na pokrewieństwo zachodzące między prakseologią i teorią decyzji, był Oskar Lange, wspomniany wyżej w związku ze współzależnością prakseologii i ekonomii. Ujmował on prakseologię nieco węziej niż Kotarbiński, uznając ją za teorię racjonalnego (a nie sprawnego) działania, przez które rozumiał wszelkie takie działanie, które spełnia postulat racjonalności pojmowanej jako:<br> (a) maksymalizacja wyniku działania przy stałych nakładach, lub<br> (b) minimalizacja nakładów przy stałym wyniku działania.<br> Traktował on różne matematyczne ujęcia zagadnienia, tj
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego