Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 37 (2934)
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
bogatą osadę przedstawicieli kultury przeworskiej. Fascynujące jest to, że przez jakiś czas przybysze ci sąsiadowali z zadomowionymi od dawna Celtami. W jednej z półziemianek, wkutej w skałę marglową, odnaleziono osiem całych naczyń: siedem celtyckich, wykonanych na kole, i jedno przeworskie. To dowód, że obie grupy utrzymywały ze sobą kontakty.
Tegoroczna ekspedycja analizuje ślady wszystkich ludów zamieszkujących Pełczyska przed tysiącami lat. Przeszukuje się półziemianki oraz cmentarzysko, odkryte przed rokiem, a teraz gruntownie badane. Okazuje się, że było to miejsce pochówków nie tylko przedstawicieli kultury przeworskiej, ale także ich poprzedników, począwszy od młodszej epoki kamienia.
- Marzę o odkryciu cmentarza Celtów - zdradza Marcin Rudnicki
bogatą osadę przedstawicieli kultury przeworskiej. Fascynujące jest to, że przez jakiś czas przybysze ci sąsiadowali z zadomowionymi od dawna Celtami. W jednej z półziemianek, wkutej w skałę marglową, odnaleziono osiem całych naczyń: siedem celtyckich, wykonanych na kole, i jedno przeworskie. To dowód, że obie grupy utrzymywały ze sobą kontakty.<br>Tegoroczna ekspedycja analizuje ślady wszystkich ludów zamieszkujących Pełczyska przed tysiącami lat. Przeszukuje się półziemianki oraz cmentarzysko, odkryte przed rokiem, a teraz gruntownie badane. Okazuje się, że było to miejsce pochówków nie tylko przedstawicieli kultury przeworskiej, ale także ich poprzedników, począwszy od młodszej epoki kamienia.<br>- &lt;who6&gt;Marzę o odkryciu cmentarza Celtów&lt;/&gt; - zdradza Marcin Rudnicki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego