Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
przez niemieckiego astronoma F. Bessela (1841),
- pomiary przeprowadzone przez brytyjskiego geodetę A.R. Clarka (1880),
- pomiary przeprowadzone w obecnym stuleciu przez niemieckiego geodetę F.R. Helmerta (1907), amerykańskiego geodetę J.F. Hayforda (1909) oraz ostatnio przez geodetę rosyjskiego F.N. Krassowskiego.
Pomiary te wykazały, że kształt Ziemi jest zbliżony do elipsoidy obrotowej, którą określa się przez połowy osi a i b lub przez oś dużą 2b i spłaszczenie p. Wartości tych elementów elipsoidy, otrzymane z wyżej podanych pomiarów, są przedstawione w tabl. 1.1.

1.3. Wpływ kulistości Ziemi na wyniki pomiarów geodezyjnych na dużych obszarach
Jeżeli mamy do czynienia z
przez niemieckiego astronoma F. Bessela (1841),<br>- pomiary przeprowadzone przez brytyjskiego geodetę A.R. Clarka (1880),<br>- pomiary przeprowadzone w obecnym stuleciu przez niemieckiego geodetę F.R. Helmerta (1907), amerykańskiego geodetę J.F. Hayforda (1909) oraz ostatnio przez geodetę rosyjskiego F.N. Krassowskiego.<br>Pomiary te wykazały, że kształt Ziemi jest zbliżony do elipsoidy obrotowej, którą określa się przez połowy osi &lt;HI rend="italic"&gt;a&lt;/HI&gt; i &lt;HI rend="italic"&gt;b&lt;/HI&gt; lub przez oś dużą 2&lt;HI rend="italic"&gt;b&lt;/HI&gt; i spłaszczenie &lt;HI rend="italic"&gt;p.&lt;/HI&gt; Wartości tych elementów elipsoidy, otrzymane z wyżej podanych pomiarów, są przedstawione w tabl. 1.1.<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;tit&gt;1.3. Wpływ kulistości Ziemi na wyniki pomiarów geodezyjnych na dużych obszarach&lt;/&gt;<br>Jeżeli mamy do czynienia z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego