Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
podlega działaniu siły (Lorentza), prostopadłej do kierunku pola magnetycznego i wektora prędkości cząstki, powodującej zakrzywienie toru. Akceleratory cykliczne właśnie tak są projektowane, by za pomocą odpowiednio uformowanego pola magnetycznego utrzymać cząstki na zamkniętej orbicie. Ale każda zmiana kierunku wektora prędkości oznacza przyśpieszenie, zatem cząstki naładowane poruszające się w polu magnetycznym emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Jego intensywność, tak jak w przypadku hamowania elektronów w lampie rentgenowskiej, jest proporcjonalna do kwadratu przyśpieszenia.
Efekt ten stanowił poważne ograniczenie w technice akceleratorowej i dlatego zazwyczaj w celu sztucznego przyśpieszenia cząstek (protonów) stosuje się akceleratory liniowe.
Stosunkowo niedawno, w latach siedemdziesiątych, zdano sobie sprawę, że promieniowanie synchrotronowe
podlega działaniu siły (Lorentza), prostopadłej do kierunku pola magnetycznego i wektora prędkości cząstki, powodującej zakrzywienie toru. Akceleratory cykliczne właśnie tak są projektowane, by za pomocą odpowiednio uformowanego pola magnetycznego utrzymać cząstki na zamkniętej orbicie. Ale każda zmiana kierunku wektora prędkości oznacza przyśpieszenie, zatem cząstki naładowane poruszające się w polu magnetycznym emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Jego intensywność, tak jak w przypadku hamowania elektronów w lampie rentgenowskiej, jest proporcjonalna do kwadratu przyśpieszenia.<br>Efekt ten stanowił poważne ograniczenie w technice akceleratorowej i dlatego zazwyczaj w celu sztucznego przyśpieszenia cząstek (protonów) stosuje się akceleratory liniowe.<br>Stosunkowo niedawno, w latach siedemdziesiątych, zdano sobie sprawę, że promieniowanie synchrotronowe
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego