Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
prac teoretycznych i eksperymentalnych z lat dwudziestych, gdy zagadnienie oddziaływania kwantów z atomem stanowiło ważny problem ówczesnych badań.
Efekt fotoelektryczny.
W przypadku efektu fotoelektrycznego kwant promieniowania oddziałuje z elektronem atomu. Cała energia kwantu zostaje przekazana związanemu elektronowi, który wylatuje z atomu z prędkością zależną od energii fotonu. Energia kwantu h?, energia kinetyczna "wybitego" elektronu T oraz energia I potrzebna do uwolnienia elektronu winny się bilansować zgodnie z równaniem : T = h? - I. Tę prostą zależność ustalił Einstein, który fali elektromagnetycznej przypisał właściwości cząstki, tym samym rozstrzygając dawny spór między zwolennikami korpuskularnej i falowej teorii światła, przyznając rację ... jednym i drugim.
Prawdopodobieństwo absorbcji fotonu
prac teoretycznych i eksperymentalnych z lat dwudziestych, gdy zagadnienie oddziaływania kwantów z atomem stanowiło ważny problem ówczesnych badań.<br>&lt;tit&gt;Efekt fotoelektryczny.&lt;/&gt;<br>W przypadku efektu fotoelektrycznego kwant promieniowania oddziałuje z elektronem atomu. Cała energia kwantu zostaje przekazana związanemu elektronowi, który wylatuje z atomu z prędkością zależną od energii fotonu. Energia kwantu h?, energia kinetyczna "wybitego" elektronu T oraz energia I potrzebna do uwolnienia elektronu winny się bilansować zgodnie z równaniem : T = h? - I. Tę prostą zależność ustalił Einstein, który fali elektromagnetycznej przypisał właściwości cząstki, tym samym rozstrzygając dawny spór między zwolennikami korpuskularnej i falowej teorii światła, przyznając rację ... jednym i drugim.<br>Prawdopodobieństwo absorbcji fotonu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego